METZ 40MQE7000Z 40" QLED Full HD TV
by Metz
Original price
Description
Looking for a TV that provides excellent picture quality, engaging sound, and free access to your favorite apps and games? Meet the METZ 40MQE7000Z - an ultra-thin 40" model with QLED+, FHD and HDR10 technology, so you can discover rich detail and stunning color depth. Whether you're playing console games, browsing streaming platforms or watching sports broadcasts, you can count on smooth motion reproduction (400 Hz SMO) and crisp contrasts. In addition, the built-in Google TV system will open up a huge library of content for you, and the presence of Dolby Audio and powerful 2×10W speakers will provide an immersive audio experience.
QLED+ - discover the depth of colors
Immerse yourself in sound with Dolby Audio
Google TV - your world of entertainment
Daily Hub, Daily Key and Daily Short Cuts features
Expanded connectors
Delightful design
Included
  • TV x 1
  • AAA battery x 3
  • Remote control x 1
  • Power supply x 1
  • Screw x 4
  • Stand x 2
  • User manual
Manufacturer Metz
Model 40MQE7000Z
Display technology Direct LED
Display aspect ratio 16:9
Resolution 1920 x 1080
Screen diagonal [cm] / [inch] 100 cm / 40"
Visible screen area [dm2] 42,62
HDR mode HDR / HDR10 / HLG
Image technology 400 Hz SMO